Soomaa jaanituled kutsuvad
Haabjamatk kevadest suvesse
Tule haabjat laotama!
Digipuhastuse kevadtalgud
Ela kaasa Türi-Tori kiirlaskumisele
Kaks kohviringi ümber Soomaa 2024
Klassiga Kesk-Eestisse õppereisile
Majutuskohad Soomaal
Soomaa.com Tourest 2024 pakkumine
TOUREST 2024

Käes on suvine pööriaeg - aasta pikimate päevade ja lühemate ööde nädal.

Soomaa turismipiirkonnas toimuvad sel aasta kauneimal ajal mitmed traditsioonilised kontserdid ja süttivad kümned jaanituled, kuhu on oodatud ka külastajad. 
Samuti toimub sel perioodil märgiline haabjamatk kevadpealinnast Türilt suvepealinna Pärnusse.

Päikesetõusukontsert Hüpassaare rabas

Soomaa ühes olulises väravas Suure-Jaanis toimub jaaninädalal kõigile muusikasõpradele tuttav pikkade traditsioonidega Suure-Jaani Muusikafestival, mille programmist leiab rikkaliku valiku erineva stiiliga muusikat. Traditsiooniliste kontsertide kõrval toimuvad kontsertetendused ja lõunatunnid, kus loovisikud räägivad oma tegemistest. Festivali suurim magnet on 2003. aastast olnud nn sookontsert ehk päikesetõusukontsert Hüpassaare rabasaarel.

23. juuni varahommikul kell 3.00 algaval päikesetõusukontserdil astuvad sel korral üles Tallinna Poistekoor Lydia Rahula dirigeerimisel, Ain Varts elektrikitarril ja Andres Uibo orelil. Vahetekste esitab armastatud folklorist Marju Kõivupuu. 

Pileti nii päikesetõusukontserdile kui teistele Suure-Jaani muusikafestivali sündmustele saad mugavalt osta Fienta platvormilt.

Jaanituled Soomaal  

Jaanituld tehakse Soomaa erinevais paigus kogu pika nädalavahetuse vältel ning nii erinevas stiilis, et kindlasti leiab igaüks endale sobiva. Parimat võimalust ehedate vanade jaanipäeva kommetega tutvust teha pakub jaanilaupäeval Kurgjal toimuv rahvuskultuurne jaaniõhtu.

20.06.2024 Tootsi jaanituli ansambliga Hellad Velled.

21.06.2024 Vihtra jaanituli. Esinevad ansambel Fookus, rahvatantsijad ja Vihtra Trio. 

21.06.2024 Pärnjõe jaanituli. Tantsuks mängib Anne Loho.

21.06.2024 Paikuse jaanituli Teeveere pargis. Tantsuks mängib ansambel Tuulelõõtsutajad.

21.06.2024 Jaanituli Vändra pargis. Tantsuks mängib ansambel Sirli.

22.06.2024 Tori jaanituli ansambliga Kolm maestrot.

23.06.2024 Rahvuskultuurne jaaniõhtu C. R. Jakobsoni talumuuseumis Kurgjal. Muusikat teeb ansambel Tuulebant. 

23.06.2024 Kõpu jaanipidu ansambliga Viiser

23.06.2024 Suure-Jaani jaanituli ansambliga Mait ja Margus bänd

23.06.2024 Sindi jaanituli lauluväljakul. Tantsima kutsuvad ansambel Kardemon ja DJ Meelis Sepp.

23.06.2024 Jaanituli Surju pargis. Tantsitavad ansamblid OKIDOKI ja Surju Kommunaal.  

Haabjamatk kevadest suvesse

Veel enne jaanitulede süttimist, täpsemalt jaanipäevaeelsel nädalal aga toimub Pärnu jõel haabjamatk kevadest suvesse, mis on osa "Tere, Pärnu suvi!" sündmuste programmist.

Vahetult enne suvist pööripäeva Pärnu jõel toimuv haabjamatk on suurepärane võimalus UNESCO poolt tunnustatud Soomaa unikaalse haabjakultuuriga lähemalt tutvust teha.

Soomaa haabjas suvel

Haabjamatk on ühtlasi osa "Tere, Pärnu suvi!" sündmuste programmist, täites üht väga olulist rolli. Kevadest suvesse kulgevatel haabjatel liigub mööda veeteed kevadpealinnast Türilt suvepealinna Pärnusse teemapealinnade valitsussau.

Haabjamatka eesmärk on tutvustada UNESCO vaimse kultuuripärandi nimekirja kuuluvat Soomaa haabjakultuuri ning seda piirkonnas edendada. Retkega on kutsutud liituma kõik huvilised, et haabjasõitu ise vahetult kogeda. Eriti elamuslik on see kindlasti neile, kes äsja juuni algul kasutasid haruldast võimalust saada osa põnevast haabja laotamise protseduurist.

Samuti on pealtvaatajad oodatud matkajaid tervitama õhtustes peatuspunktides, kus soovi korral on ka võimalus haabjasõitu põgusalt proovida.  

Haabjamatk Pärnu jõel

Haabjamatka õhtuloengud

Haabjamatka raames toimuvad 18-20. juunini igal õhtul temaatilised loengud:

Õhtuloengute algus on kl 19. Enne iga loengut, orienteeruvalt kl 18 paiku on huvilised kõigil kolmel õhtul teretulnud haabjate maabumist uudistama.

Haabjamatk kulmineerub Pärnu kesklinnas reedel 21. juunil kell 18 “Tere, Pärnu suvi!” avapidustuste ja paatide paraadiga.

Vaata lähemalt: haabjamatka täielik ajakava

Rohkem infot ja haabjate broneerimine:
Aivar Ruukel
+372 506 1896
aivar.ruukel@gmail.com

Haabjakultuur Soomaal

Kellel on küll huvi haabjakultuur vastu, kuid mistahes põhjusel pole seekord võimalik haabjamatkast osa saada, neile soovitame spetsiaalset programmi: Soomaa haabja traditsiooni tutvustamine.

Soomaa haabja ehitamine ja kasutamine on nii oluline traditsioon, et see on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse. Loe lähemalt: Haabjakultuuri esimene UNESCO-aasta

Haabjamatka kevadesse suvesse rahastab Rohelise Jõemaa Koostöökogu LEADER koostööprojektist „Pärand ja traditsioonid – võti piirkondade väärtustamiseks“

Haabja laotamine 1. juunil Soomaa Puhkekülas

Ühepuulootsik ehk haabjas on Soomaa sümbol. Laupäeval 1. juunil 2024 on haruldane võimalus saada osa lootsiku ehituse protsessi kõige põnevamast etapist - tere tulemast Soomaa Puhkekülla haabja laotamisele.

Soomaa haabja ehitamine ja kasutamine on nii oluline traditsioon, et see on kantud UNESCO vaimse kultuuripärandi nimistusse. Laotamise käigus võtab haavapuust toorik tule ja vee abil paadi kuju.

Laotamise käigus võtab haavapuust toorik tule ja vee abil paadi kuju.

Haabja laotamisega alustatakse haabjameister Aivar Ruukeli käe all Soomaa puhkekülas 1. juunil kell 10 hommikul.

Haabja laotamisele saab kaasa lüüa igaüks. Tegevus kestab terve päeva, seega võib julgelt kohale tulla ka hiljem. Pärastlõunal köetakse sauna ja päev lõpeb meeleoluka lõkkeõhtuga.

Kogu päeva programm Soomaa Puhkekülas 1. juunil:

  • 10:00 algab haabja laotamine
  • 14:00-15:30 lõuna NB! ettetellimisel, kirjuta soomaapuhkekyla@gmail.com
  • 16:00 saun
  • 19:00 lõkkeõhtu, akordionil Julius Koppel

Päeva jooksul saab einestada ka Soomaa Puhkekülast kümne minuti autosõidu kaugusel asuvas Jõesuu külakohvikus, samuti võid soovi korral kaasa võtta oma piknikukorvi.

Infot 1. juunil toimuva haabja laotamise kohta leiad ka Facebookist: Haabja laotamine Soomaa puhkekülas.

Haabja laotamine Soomaa puhkekülas 1. juunil 2024

Veeda nädalavahetus Soomaal

Kui juba tulla, tasub jääda kauemaks. Tule Soomaale terveks nädalavahetuseks! Soomaa suvi on peagi algamas.

Põhjaliku ülevaate, mida Soomaal teha, leiad siitsamast veebilehelt.

Kindel on see, et tegevust jagub ja Soomaale tasub jääda pikemaks. Leia endale sobiv majutuskoht: Kus ööbida?

===

Soomaa haabja KKK ehk korduma kippuvad küsimused

Miks haabja laotamine vajalik on?

Milles haabja laotamine täpsemalt seisneb? Haabjameister Aivar Ruukel selgitab: "Paaditoorik tõstetakse maast veidi kõrgemale alusele ja selle äärde süüdatakse kogu lootsiku ulatuses pikk lõke, mis hakkab parrast ühtlaselt kuumutama. Haabjasse valatakse mõned ämbritäied kuuma vett, millega paadi sisemust pidevalt niisutatakse. Kuuma ja kuiva mõjul väljastpoolt ning kuuma ja niiske mõjul seespoolt hakkab haabjas vaikselt hernekaunana avanema."

Kui puit on juba küllalt pehmenenud, hakatakse pardaid umbes pöidlajämeduste lepapulkade abil laiali suruma. Järjest pikemate pulkade lisamisega saavutatakse vajalik paadikuju.

Kui kaua haabja laotamine kestab?

"Kiirustada selle tegevusega ei saa, sest halvemal juhul võib saada haavapuuvene asemel kaks porilauda," ütleb haabjameister Aivar Ruukel.

Soovitud kujusse laotatud lootsik jäetakse mõneks ajaks tuulelahedasse ja varjulisse katusealusesse kuivama. Seejärel voolitakse lõplikult valmis haabja vöör ja ahter, mis laotamise ajal veel on hoitud klambrite kütkeis. Kuju säilitamiseks ja ühepuuvene tugevdamiseks lisatakse selle sisemusse kaared. Need tehakse looduslikult kõverast kuusepuu kännuosast.

Enne veele minekut tõrvatakse haabjat mõned korrad.

Kuidas Soomaal haabjaga sõidetakse?

2021. aastal kanti ühepuulootsiku ehk haabja ehitamine ja kasutamine Soomaal UNESCO inimkonna kiireloomulist kaitset vajava kultuuripärandi nimistusse. Traditsiooniliselt Soomaa külades kasutusel olnud ühepuulootsikutel istmeid polnud. Sõidetud on tagumises otsas püsti seistes ja pika mõlaga sõudes, mis näeb välja päris sarnane gondlisõidule Veneetsias. Kaassõitjatele on istumise alla antud lahtine sobivas pikkuses lauajupp või sületäis heinu.

Et viimased kolmkümmend aastat on haabjaid kasutatud aga peamiselt matkamiseks ja lustisõiduks, siis mugavuse eesmärgil on tänapäeval hakatud istmeid lisama.

Vaata lisaks: Soomaa haabja traditsiooni tutvustamine