Tori Hobusekasvanduse muuseum

Eesti vanimas, 1856. aastal tegevust alustanud hobusekasvanduses Toris tegeletakse tänaseni eesti ja tori tõugu hobuste kasvatamise ja aretamisega. Siin saab tutvuda Tori kaunisse mõisaansamblisse kuuluva tallikompleksiga ning näha kasvanduse igapäevaelu.Tori hobusekasvanduse 165. aastapäevaks renoveeriti tallikompleks ja avati muuseum koos näitusega "Tori pööning". Väljapanekul on pööningule omaselt peidetud aardeid, lugusid-legende ning kohaliku kunstniku August Pulsti maalid. Tule saa teada, missugused loomad elasid kunagi Tori põrgus ja täpselt kui suur oli kõigi tori hobuste isa Hetman.

Heliloojate Kappide muuseum asutati 1971. aastal - siis Viljandi Koduloomuuseumi filiaalina. 1973. aastal tehti majas põhjalik remont ja paigutati hoone seinale mälestustahvel Villem Kapile.
Muuseum asub majas, mille ehitas Eesti ühe tuntuima heliloojate suguvõsa liige Hans Kapp, kes pärandas selle hiljem oma pojale Villemile. Seal kirjutas Villem Kapp suure osa oma heliloomingust.
Muuseumi ekspositsioon tutvustab muusikute Joosep, Hans, Artur, Eugen ja Villem Kapi elu ja loomingut.

Võimalik on tellida giiditeenust linnaga tutvumiseks ning kalmistu külastuseks.

Hüpassaares asub helilooja Mart Saare (1882–1963) loominguline kodu. Suur osa Mart Saare teostest on sündinud just siin, metsade ja rabade keskel. Pärast helilooja surma asutati majamuuseum, kus saab tutvuda Eesti ühe tuntuima koorimuusiku elu ja loominguga. 2017. aastal läbis muuseum põhjaliku remondi. Külastuseks on avatud kogu esimene korrus koos köögiga ja teisel korrusel on majutuseks külalistuba.
Maja lähedal saab siinse inspireeriva loodusega tutvuda Soomaa rahvuspargi Hüpassaare õpperajal.

Giidiga muuseumituuril saad põneva sissevaate Carl Robert Jakobsoni ellu ja tegemistesse nii Eesti kultuuri- kui ka põllumajandusmaastikul. Eestile on Jakobson kinkinud olulisi kirjanduslikke ja praktilisi töid ning tema kirg talupidamise vastu on väljendatud igas muuseumi detailis.

Giidituuril näed huvitavaid eksponaate ja saad tolleaegse elu ning toimetuste kohta palju põnevat teada. Giid tutvustab Jakobsoni häärberis asuva püsinäituse lugu ning külastatakse ka Jakobsoni rajatud taluhooneid - käime tuuriga laudas, aidas, saunas ja veskis.

Tori Muuseum on esimene kihelkonnamuuseum Eestis, mis asutati August Pulsti poolt aastal 1934. Esimeseks eksponaadiks oli õllekann, mille kujutist näeb ka muuseumi logol.

Tori Muuseum kogub Tori ajalugu ja tänapäeva kajastavat informatsiooni ning esemelist materjali. Korraldame ringkäike, näitusi, muuseumitunde, koduloopäevi ja muid üritusi muuseumi fondi kuuluvate varade eksponeerimiseks.

Eksponaadid asuvad unikaalses 1814. aastal ehitatud ümarpalgist seinte ja laastukatusega mõisa viljaaidas. Aidahoonet saab külastada eelneval kokkuleppel.

C. R. Jakobson oli Eesti esimene teadlik põllumees, poliitik, rahvavalgustaja, eestlaste rahvusliku liikumise üks armastatumaid juhte. Tema nimelise talumuuseumi Kurgjal teeb eriliseks tegutsev talu. 

Kõik hooned on rajatud Jakobsoni enda jooniste ja unistuste järgi. Külastajaid tervitavad veised, lambad, hobused. Kohviku menüüs on kohalikust toorainest imemaitsev toit.
Uus käed-külge näitus renoveeritud häärberis „C. R. Jakobson – Eesti vaimupõllu ärataja" jutustab temaatiliste tubade kaudu lugusid Jakobsoni elu olulisimatest sündmustest, paikadest ja inimestest, suurmehe südamesoovidest.

Soomaa Turism MTÜ ühendab Soomaa turismipiirkonnas tegutsevaid ettevõtteid.

linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram